DZIEŃ WALKI Z AIDS

imagesCAWXYP5Z  W Warszawie będzie można wykonać bezpłatnie test na obecność wirusa HIV, odbędą się także koncerty, akcje informacyjne dotyczące HIV, AIDS, profilaktyki - zapowiedział stołeczny ratusz. W sobotę 1 XII w godz. 10-16 w punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym (PKD) przy ul. Chmielnej 4 w poradni IZIS będzie można wykonać bezpłatny i anonimowy test na HIV (wynik jeszcze tego samego dnia) i spotkać się z doradcą, który poinformuje o przebiegu testu, interpretacji wyniku i oszacuje ryzyko zagrożenia.
O godz. 19 (Basen, ul. Konopnickiej 6) rozpocznie się Noc Czerwonej Kokardy, podczas którego zaśpiewają Mika Urbaniak, Natalia Przybysz z projektem Kozmic Blues, Novika oraz Tatiana Okupnik. Fragmenty przedstawienia "Miss HIV" odegrają Anna Mucha oraz Olga Frycz. W trakcie imprezy, w specjalnie przygotowanej Alei Profilaktycznej, będzie można dowiedzieć się o testowaniu, profilaktyce, bezpieczniejszych zachowaniach seksualnych, HIV, AIDS.O godz. 21 (Klub Galeria, Pl. Mirowski 1) rozpocznie się koncert charytatywny, z którego dochód zostanie przekazany na profilaktykę HIV i walkę z AIDS. Wystąpi m.in. Maria Sadowska.   W poniedziałek 3 XII rozpocznie się międzynarodowa konferencja pt. "Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie". O godz. 14 (Hotel Marriott) zaplanowana jest sesja warszawska, w trakcie której będą poruszane kwestie związane z edukacją seksualną w kontekście zapobiegania zakażeniom HIV. Dyskusję poprowadzi zastępca prezydenta Warszawy Włodzimierz Paszyński, a wezmą w niej udział m.in. wokalistka Anna Maria Jopek oraz Wiesław Sokolik z Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.
Bezpłatne testy przez cały rok W Warszawie działaja bezpłatne, anonimowe Punkty Testowania na obecność HIV, gdzie przez cały rok osoby zainteresowane mogą wykonać bez skierowania od lekarza testy na HIV. Można tam otrzymać informacje i wsparcie psychologiczne. W minionym roku w Warszawie test wykonało 7 865 osób, wśród których 111 osób okazało się seropozytywnymi. W Warszawie znajduje się pięć takich punktów: ul. Chmielna 4, przy przychodni IZIS; ul. Nowogrodzka 82, przy Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (wejście B); ul. Żelazna 79, przy Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej; ul. Wolska 37, przy Poradni Profilaktyczno-Leczniczej; ul. Jagielońska 34, Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny przy Specjalistycznej Przychodni Internistycznej.
     Jak podaje ratusz, główną przyczyną zakażeń nadal pozostają ryzykowne kontakty seksualne. Spada natomiast liczba zakażeń spowodowanych dożylnym podawaniem narkotyków. W Polsce statystycznie trzy osoby dziennie dowiadują się o swoim zakażeniu. Dzięki postępowi medycyny i farmaceutyki zakażenie HIV traktuje się jak chorobę przewlekłą, z którą można normalnie żyć i funkcjonować. Najpierw jednak trzeba wiedzieć, czy jest się zakażonym, czy nie. Wczesne wykrycie zakażenia daje szansę na szybkie rozpoczęcie leczenia, które przyczynia się do przedłużenia życia i poprawy jego jakości. Mimo że z roku na rok liczba osób testujących się na HIV jest coraz większa w porównaniu z innymi europejskimi miastami zbyt rzadko poddajemy się temu badaniu.