Plamy na Słońcu.

AR 2192 to w rzeczywistości cała grupa plam tworzących ciemny obszar na powierzchni Słońca. W tym obszarze pole magnetyczne ma większe natężenie, a temperatura jest niższa niż w otoczeniu. Plamy słoneczne przez swoje niestabilne pole magnetyczne mają tendencję do tworzenia rozbłysków o bardzo dużej sile. AR 2192 wygenerowała ich już kilka.

Nobel za niebieskie ledy.

Tegoroczną Nagrodę Nobla z fizyki zdobyli trzej badacze z Japonii – Isamu Akasaki, Horoshi Amano i Shuji Nakamura – za budowę diody emitującej światło niebieskie. Fizycy pracowali nad tym zagadnieniem  od lat i nawet wiedzieli, że do konstrukcji diody emitującej światło niebieskie potrzebny jest azotek galu – otrzymywany sztucznie półprzewodnik stosowany w optoelektronice. Do stworzenia świecącego na niebiesko półprzewodnika potrzebny był jednak krystaliczny azotek galu o bardzo wysokiej jakości, którego długo nie udawało się uzyskać. W końcu lat 80 XX w. udało się to właśnie dzisiaj nagrodzonym.

Nobel za boską cząstkę.

Nagroda Nobla dla prof. Higgsa i prof. Francois Englerta, którzy stworzył w latach 60. XX wieku teorię, wyjaśniającą, w jaki sposób materia zyskała w początkach istnienia Wszechświata swoją masę. Aby potwierdzić istnienie bozonu Higgsa, wybudowano  - Wielki Zderzacz Hadronów.

SciFun - fizyka na wesoło.

http://www.youtube.com/user/SciTeraz

Polecam zapoznanie się ze SciFunem, który ukazuje w ciekawy sposób treści dotyczące fizyki. Nie tylko uczy ale i bawi :D.